Jagodzianki + Drożdżówki z serem

W zeszłym roku dostałam w prezencie dwa pełne wiadra świeżo zebranych jagód (plus wiadro kurek). Zapchały mi całą zamrażarkę. Do tego stopnia, że zostało mi naprawdę mało miejsca na maliny i truskawki (chyba potrzebuję większej zamrażarki). W tym roku jagód jakby nieco mniej. Te, które kupuję na rynku, lądują w jaglance. Albo w cytrynowym cieście z ostatniego posta. Albo w jagodziankach.
Jako dziecko uważałam, że najlepsze jagodzianki i drożdżówki z serem są w "kiosku przy szpitalu". Kto tamtędy wracał ze szkoły ten wie o czym mówię. Dziś myślę, że najlepsze jagodzianki można kupić w Olsztynku. Kilka lat temu na mazurskie śniadanie zaserwowała je moja Przyjaciółka. To była miłość od pierwszego kęsa. Wspominając olsztyneckie bułki, napakowane do granic możliwości jagodami, na pożegnanie sezonu upiekłam w domu własne. Z pozostałego ciasta przygotowałam drożdżówki z serem i kruszonką (twaróg śmietankowy ze Strzałkowa). Skorzystałam z przepisu Kwestii Smaku, który podaję niżej. 

Składnik
50 g świeżych drożdży
250 ml ciepłego mleka
500 g mąki pszennej
1 jajko (zamiast 1 jajka i 5 żółtek użyłam dwóch całych jajek)
5 żółtek
100 g drobnego cukru do wypieków lub cukru pudru
100 g masła
ok. 300 g jagód
żółtko + 1 łyżka mleka do posmarowania bułek przed pieczeniem
lukier opcjonalnie (pominęłam)

Czynności
Drożdże wyjąć wcześniej z lodówki aby się ogrzały. Pokruszyć je i wsypać do kubka, dodać połowę ciepłego mleka, 1 łyżeczkę cukru i 2 łyżeczki mąki. Wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić na ok. 10 - 15 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (kubek można wstawić do bardzo ciepłej wody aby ułatwić rozwój drożdży). Jajko i żółtka ubić z drobnym cukrem na puszystą masę (kogel mogel)*. Mąkę przesiać do dużej miski, dodać wyrośnięte drożdże, resztę ciepłego mleka, ubite z cukrem żótka oraz roztopione i ostudzone masło. Dokładnie wyrobić elastyczne i gładkie ciasto (około 15 minut, aż będzie odchodzić od ręki). Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na około 1 i 1/2 godziny. Wyłożyć ciasto na stolnicę, chwilę powyrabiać, uformować kulę i podzielić ją na 16 równych części. Rozpłaszczyć pierwszy kawałek ciasta w dłoniach na placek, nałożyć 3 łyżeczki jagód, dokładnie zlepić brzegi ciasta jak na pierogi, uważając aby w miejsce sklejenia nie dostała się mąką. Następnie uformować w dłoniach zgrabny wałeczek. Położyć go łączeniem do dołu na dużej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Powtórzyć z resztą ciasta. Bułeczki układać z zachowaniem odstępów. Potrzebne będą 2 blachy, po 8 jagodzianek na jednej. Odstawić do podrośnięcia na ok. 30 minut. Piekarnik nastawić na 180 st. C (grzanie góra-dół bez termoobiegu). Wierzch jagodzianek z pierwszej partii posmarować delikatnie roztrzepanym żółtkiem z mlekiem, wstawić do piekarnika i piec przez ok. 16 - 18 minut na złoty kolor. Jagodzianki mają się znajdować w środkowej części piekarnika. Upiec drugą partię jagodzianek. Polukrować lub posypać cukrem pudrem.

* ja ubiłam dwa całe jajka z cukrem 

Komentarze